Základní pozice:
sed

Koncentrace:
na oblast zad a kyčlí

Dýchání:
v souladu s pohybem, normální dech v pozici

Počet opakování:
3x na každou stranu

Provedení:
Posaďte se. >Pokrčte pravou nohu a vytočte ji do strany, pata se dotýká pravé hýždě. Koleno směřuje vpravo. Dále skrčte levou nohu tak, že se levé chodidlo dotýká vnitřní strany pravého stehna. Levé koleno směřuje vpřed. >Položte obě ruce na levé stehno. Dbejte na to, aby byla záda rovná. Váha těla je rovnoměrně rozložena na obou hýždích. >Dýchejte normálně a zůstaňte krátce v pozici. Uvolněte celé tělo. >S nádechem vzpažte a spojte dlaně. Vytáhněte trup i paže co nejvýše a podívejte se k dlaním. >S výdechem se s rovnými zády předkloňte tak, že hrudník spočívá na levém stehně a paže a čelo se dotýkají podložky. >S nádechem zdvihněte trup i paže. Dbejte na to, aby byly paže těsně vedle uší. Pohled směřuje vzhůru. >S výdechem položte obě ruce na levé koleno a vraťte se do výchozí polohy. >Zopakujte ásanu i v opačném postavení nohou.

  • Proveďte ásanu 3x na každou stranu. Při třetím provedení zůstaňte několik minut v předklonu, uvolněte se a normálně dýchejte.

Účinky:
Cvičení posiluje záda, paže, kyčelní klouby a pánevní svaly. Protahuje svalstvo kyčlí, prokrvuje a aktivizuje břišní orgány. Harmonizuje a prohlubuje dech, zvyšuje prokrvení hlavy a posiluje koncentraci. Stimuluje solární plexus a manipúra čakru.

Pozor:
Při vysokém krevním tlaku, zvýšeném nitroočním tlaku, závratích nebo bolestech v kolenou a kyčlích se cvičení nemá provádět.

Ásana je začleněna do následujících kategorií:
Ásany a cvičení na uvolnění ilio–sakrálního kloubu (spojení kosti křížové, kyčelní a pánevní)